czwartek, 10 maja 2012

Książki o zdrowym żywieniu które warto przeczytać

W swojej bibliotece mam mnóstwo wspaniałych książek. Kocham książki i najchętniej nie robiłabym nic, tylko leżała w jakimś ogródku i czytała. W zimne dni pod kocem, w ciepłe ogrzewając się słońcem.
Tutaj będę pisać jednak tylko o książkach o tematyce zdrowego odżywiania.
A zatem: przede wszystkim "Antyrak" Davida Serevana-Schreibera. Książka naukowca napisana bardzo przystępnym językiem, dużo autentycznych przykładów, świetne, poparte badaniami porady. Tę pozycję warto nie tylko przeczytać ale i mieć w swojej kolekcji żeby móc wracać do porad. Na końcu książki znajdują się rysunki i tabele bardzo pomocne w sprawdzaniu który produkt warto jeść a który lepiej omijać.


Druga ważna dla mnie książka to "Odżywianie dla zdrowia" Paula Pitchforda. Łączy ona nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, zwłaszcza medycyną chińską. Pokazuje, jak można leczyć za pomocą diety. Omawia wiele produktów żywnościowych, których spożywanie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie: zboża (amarantus, quinoa, gryka, kukurydza, proso, jęczmień, ryż, pszenica, żyto, orkisz), rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica), wodorosty, algi (spirulina, chlorella) oraz wiele innych. Książka jest ogromna więc nie sposób opisać wszystkich mądrości które się w niej kryją. Pokazuje jak leczyć przewlekłe choroby cywilizacyjne z którymi tradycyjna medycyna sobie nie radzi: drożdżyca (grzybica, kandydoza), cukrzyca, nadwaga, nadmiar śluzu, pasożyty, nowotwory, reumatyzm. Uczy właściwego łączenia pokarmów. Dla mnie to obowiązkowa pozycja i "bibilia". Szkoda tylko, że tak mało lekarzy czyta i zna takie pozycje...


Kolejna książka to "Zdrowiej! Pokonaj lęk i depresję" wymienionego na początku posta Davida Serevana-Schreibera. Tym razem autor pisze jak pokonać stres (z którego przecież bierze się mnóstwo chorób, gdyż osłabia układ immunologiczny) i depresję. Nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie to, jakie metody zwalczania chorób proponuje autor. Wykazuje on bowiem, że można się leczyć nie łykając leków i omijając gabinety psychoanalityków i tradycyjne psychoterapie. Omawia przykłady, kiedy pomagają metody głównie oddziałujące na ciało, takie jak akupunktura, odpowiednia dieta, komunikacja emocjonalna i integracja społeczna. Dlaczego lubię książki tego autora? Przede wszystkim dlatego, że David Serevan Schreiber był naukowcem - profesorem a ja cenię podejście naukowe i wiedzę. Poza tym są świetnie napisane i czyta się je z wielkim zainteresowaniem.


A tu podaję resztę, która warta jest moim zdaniem uwagi. Jeśli ktoś chciałby uzupełnić moją listę zapraszam:)


"Szkoła zdrowia. Uwolnij się od pasożytów." Nadieżda Siemionowa
"Zdrowa wątroba. Zdrowe jelita" dr Sandra Cabot
"Na zdrowie. Porady dr Górnickiej" Jadwiga Górnicka, Sabina Zwolińska-Kańtoch
"Świeże soki z warzyw i owoców" dr Sandra Cabot
"Jesteś tym, co jesz" Gillian McKeith
Miłego zdrowego czytania! I oby tylko na czytaniu się nie skończyło...

1 komentarz:

  1. Polecam Nowoczesne zasady odżywiania - Campbell T. Colin, Campbell II Thomas M.

    OdpowiedzUsuń